Wokół coachingu krąży sporo mitów i błędnych wyobrażeń, warto więc zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć temu, czym tak naprawdę jest coaching oraz w jaki sposób proces ten może Ci pomóc.
International Coaching Federation definiuje coaching jako towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. Definicja oddaje sedno coachingu, ale nie tłumaczy co tak naprawdę dzieje się na sesjach i czego możesz się spodziewać.
Inaczej rzecz ujmując, coaching jest metodą pozwalającą w sposób efektywny wytyczyć i osiągnąć ważne cele, podnieść satysfakcję z życia zawodowego i prywatnego, stać się bardziej świadomym człowiekiem. W pełni wykorzystuje potencjał, kompetencje i umiejętności klienta, identyfikuje trudności oraz przygotowuje do ich pokonania. Często przekłada się na motywację i większą determinację w działaniu, uczy samodyscypliny. W coachingu, zarówno Ty czyli klient oraz coach, jesteście ekspertami. Ty w zakresie swojego życia, tego co jest dla Ciebie najlepsze itd., a coach w zakresie prowadzenia procesu coachingu, posługiwania się odpowiednimi narzędziami.
Samo słowo coach ma w języku angielskim różne znaczenie: trener, autokar i powóz. I to właśnie słowo powóz jest pierwotnym znaczeniem słowa „coach”. Pochodzi ono od nazwy węgierskiego miasteczka Kocs, gdzie zbudowano właśnie pierwszy pojazd i ten fakt rozsławił je na całym świecie.
Diet coaching łączy w sobie metody coachingu z wiedzą z zakresu dietetyki, którą posiada diet coach, co przejawia się pod postacią mentoringu dietetycznego. To znaczy mniej więcej tyle, że o ile to Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze, to Ty planujesz swoje działania, które przybliżają Cię do realizacji wyznaczonego przez Ciebie celu, to diet coach jest zawsze w pobliżu i wspiera Cię zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz, służąc swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
Dla mnie diet coaching jest fascynującą, choć czasami trudną podróżą. Podróżą z punktu A do punktu B. Planując podróż najpierw ustalasz cel podróży. Następnie wyznaczasz trasę, decydujesz o sposobie podróżowania, o tym co ze sobą zabrać. Pytasz siebie: co już mam, a czego mi brakuje, aby ta podróż przebiegła pomyślnie? Ważne, abyś wiedziała, w jakim celu podróżujesz? Po co zaczynasz podróż, co Cię skłoniło, aby ją odbyć? Co da Ci ta podróż i po czym poznasz, że dotarłaś do punktu B?
Coaching z definicji ma prowadzić do zmiany na lepsze. Podczas diet coachingu nie tylko uczysz się jakie produkty Ci służą, co to oznacza jeść do syta, ale przede wszystkim poznajesz siebie- to jak reagujesz na stres, trudne sytuacje w życiu, jakie przekonania są dla Ciebie niekorzystne, odkrywasz, gdzie tak naprawdę leży przyczyna Twoich niepowodzeń w odchudzaniu.
Często słyszę od moich klientek, że to niesamowite, jak od problemu podjadania, jedzenia słodyczy, doszłyśmy do tego, że po prostu potrzebny jest im odpoczynek i trochę spokoju na co dzień. Jak to możliwe, że zauważając emocje, przestają je zajadać? Że planowanie posiłków i godzin jedzenia sprawiło, że przestały podjadać. O co w tym wszystkim chodzi?
Najlepiej zobrazuje to grafika w postaci góry lodowej:
To co na wierzchu, ponad wodą to nasza świadomość. Należą do niej m.in. planowanie, logiczne myślenie, podejmowanie decyzji. Ale pod wodą kryje się coś więcej, czyli podświadomość: nasze przekonania, nawyki, emocje, wartości, wierzenia, zwyczaje. Na co dzień zauważamy to, co świadome, kompletnie ignorując i nie zwracając uwagi na to, co „ukryte”, a co ma bardzo duży wpływ na nasze zachowania, podejmowane decyzje itd. (czyli na to, co świadome). Diet coaching wydobywa na powierzchnię właśnie to, co jest ukryte pod wodą- to, co pozwala nam dotrzeć do sedna problemów zgłaszanych przez klientów.
Diet coaching nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale też zmienić styl życia i to jak postrzegasz rzeczywistość.
Jak to wygląda w praktyce?
Należy pamiętać, że każda osoba decydująca się na diet coaching jest inna, posiada inny poziom wiedzy na temat odżywiania, inny poziom świadomości swoich problemów, ma inny cel itd. Z tego też powodu, każdy proces diet coachingu będzie wyglądał nieco inaczej. Coaching od porady dietetycznej różni się więc tym, że jest szyty na miarę. Do potrzeb i możliwości klienta dostosowuje się kolejne kroki na drodze do zmiany.
Niemniej jednak pokusiłam się o stworzenie zarysu planu procesu diet coachingu, aby zobrazować Wam, czego możecie się spodziewać na sesjach:
- Analiza Twojej obecnej sytuacji oraz ustalenie co i z jakiego powodu chcesz zmienić.
- Najpierw przedstawisz swój problem i zdefiniujesz cel, którym będziesz się chciała zająć podczas kolejnych sesji.
- Ustalenie jaki dokładnie ma być rezultat i tego po czym rozpoznasz, że go osiągnęłaś. To bardzo ważny punkt, pozwalający na odpowiedzenie sobie na pytanie, co konkretnie da Ci osiągnięcie wyznaczonego celu, czemu jest on dla Ciebie ważny? Co się zmieni, jeśli już zrealizujesz ten cel? Co dzięki temu zyskasz?
- Jeszcze przed naszym pierwszym spotkaniem, poproszę Cię o wypełnienie krótkiej ankiety, którą przeanalizujemy podczas pierwszej sesji.
- Przyjrzymy się temu jak wygląda Twój dzień, gdzie pracujesz, co i kiedy jesz, czy i ile ćwiczysz- będzie to przyjazna i pełna życzliwości rozmowa.
- Poproszę Cię o wykonanie zadania domowego, którym na tym etapie jest najczęściej wypełnianie Dzienniczka Świadomego Jedzenia
2. Zaplanowanie działań, które poprowadzą Cię w Twojej podróży do celu.
- Cel w diet coachingu jest bardzo ważny, bo wyznacza i wskazuje Ci kierunek dalszych działań, ale najistotniejsze są tzw. systemy, czyli wszystko to, co robisz, aby sukcesywnie przybliżać się do realizacji swoich zamierzeń.
- Ty sama decydujesz o tym, co zrobisz, aby osiągnąć swój cel, bo to Ty najlepiej siebie znasz. Diet coach Cię wspiera i w razie potrzeby służy swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
- Diet coaching skupia się na tu i teraz, tak więc wszystko co zaplanujesz, musi odpowiadać Twojej obecnej sytuacji i posiadanym w danym momencie zasobom (czas wolny, poziom energii, rodzaj pracy, poziom wiedzy na temat odżywiania, umiejętność gotowania, wparcie bliskich, dostęp do basenu, siłowni, albo nie itd.).
- Najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, np. jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, nie planuj od razu treningów 5 razy w tygodniu, tylko np. raz-dwa razy albo zacznij od spacerów. Masz być pewna, że to co sobie założysz, będzie realne do wykonania i to już od jutra.
3. Monitorowanie postępów, korygowanie sposobów i środków, które są wykorzystywane przez Ciebie w drodze do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.
- Sesje są od tego, aby porozmawiać o tym, jak się czujesz z tym co sobie zaplanowałaś, czy trzymasz się założeń, czy plan się sprawdza? A może czujesz, że nadszedł czas na modyfikację pierwotnej strategii i jesteś gotowa np. zwiększyć częstotliwość treningów? Albo ograniczyć spożycie mięsa do jednego razu w tygodniu?
- Plan zmienia się wraz z Tobą i Twoimi postępami, więc nie traktuj go zbyt sztywno.
4. Praca nad tym, co jest ukryte pod powierzchnią wody.
W trakcie sesji mogą się pojawić nieuświadomione dotychczas problemy, które przeszkadzają Ci w Twojej podróży do realizacji celu. Wtedy często zatrzymujemy się i poruszamy kwestie takie jak: przekonania dotyczące jedzenia, brak asertywności, problemy z wyrażaniem emocji, zajadanie stresu, brak odpoczynku, brak czasu dla siebie, ignorowanie swoich potrzeb, stres prowadzący do objadania się wieczorami, obniżona samoocena, brak akceptacji siebie, swojego ciała. Poświęcamy dużo uwagi poczuciu własnej wartości, pracujemy nad wzmocnieniem mocnych stron, własnej skuteczności, uczysz się być dla siebie wyrozumiałą.
5. Uświadomienie sobie, że to Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje decyzje, wybory żywieniowe. Twoim mottem staje się: „Postanawiam, decyduję, wybieram”. Zmieniłaś się i czujesz w sobie siłę, chęć do działania- nie tylko na czas „diety”, ale przez resztę swojego życia.
Proces diet coachingu to zazwyczaj 8-10 sesji, odbywanych na przestrzeni 2-3 miesięcy. Przez pierwszych 6-8 spotkań spotykamy się co tydzień, następnie co dwa tygodnie. Wskazane jest też tzw. spotkanie follow up po upływie 3 miesięcy od zakończenia diet coachingu. W trakcie całego procesu uzupełniasz Dzienniczek Świadomego Odżywiania i wykonujesz zadania domowe uzgodnione z diet coachem na każdej sesji.
Pamiętaj, diet coaching to nie jest psychoterapia. Jeśli w pewnym momencie naszych spotkań stwierdzę, że Twój problem wykracza poza moje kompetencje (np. anoreksja, bulimia), zasugeruję Ci konsultację ze specjalistą w tej dziedzinie.
Jeśli masz jakieś pytania lub jeśli interesują Cię indywidualne sesje ze mną, zapraszam do kontaktu!